Haber

FIFA’dan devrim niteliğinde karar: 2025’ten itibaren Dünya Kulüpler Kupası’nda 32 takım sahne alacak

FIFA Başkanı Gianni Infantino, FIFA Dünya Kulüpler Kupası’ndaki köklü değişikliği resmen açıkladı. 2025’te oynanacak turnuvadaki takım sayısında köklü bir değişikliğe gidildi.

“32 TAKIM KATILACAK”

Infantino konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kulüpler Dünya Kupası’nın yeni versiyonu olacak. 2025’ten itibaren 32 takım katılacak. Bu turnuva milli takımlar arasında Dünya Kupası için emsal teşkil edecek.” terimleri kullandı.

TURNUVA TARİHİ

FIFA Kulüpler Dünya Kupası, altı konfederasyon şampiyonlar liginin şampiyonları arasında oynanan kıtalararası bir turnuvaydı. İlk FIFA Dünya Kulüpler Kupası Ocak 2000’de Brezilya’da yapıldı. Buna paralel olarak 1960’tan beri düzenlenen tek maçlık Kıtalararası Kupa, Güney Amerika’da CONMEBOL Libertadores şampiyonu ile UEFA Şampiyonlar Ligi arasında oynanıyordu. Avrupa’da şampiyon. 2005 yılında Kıtalararası Kupa ve FIFA Dünya Kulüpler Kupası, FIFA Dünya Kulüpler Kupası altında birleştirildi.

Turnuva galibi resmi olarak Dünya Şampiyonu olarak tanınır. 2001 ve 2004 yılları arasında çeşitli sebeplerle turnuva yapılamadı. 2005 Dünya Kulüpler Kupası ile birlikte her yıl düzenlenen ve Brezilya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu