Yaşam

Napolyon Bonapart’ın İkonik Şapkası Açık Artırmada On Milyon TL’ye Satıldı

Avrupa tarihinin en değerli şahsiyetlerinden biri olan Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart ‘kamyon. Şapkası, tarihi filmler ve ismine atfedilen sanat eserleriyle ikonik hale gelen Napolyon, Avrupa’nın şekillenmesinde büyük rol oynadı. Napolyon Bonapart’ın haberimize konu olmasının nedeni ise onun ikonik şapkası.

Geçtiğimiz gün Paris’te bir müzayede düzenlendi. Bu açık artırmada Ayrıca Napolyon Bonapart’a ait eski bir şapka da sergilendi. Geçtiğimiz günlerde vefat eden bir iş adamına ait şapka açık artırmayla satıldı. beklenmedik bir fiyataalıcı buldu.

1,9 milyon euro ödendi

Açık arttırmayla satışa sunulan şapka için uzmanların fiyat iddiaları, 600.000 ila 800.000 Euro aralıktı. Ancak bu şapka tam 1,9 milyon euroya alıcı buldu. “Osenat” isimli müzayede evinin yöneticileri şapkanın yeni sahibinin kim olduğunu açıklamadı. Tarihçilere göre 1,9 milyon euroÜcretli şapka Napolyon’un kimliğinin bir parçasıdır.

Napolyon Bonapart imparatorluğu sırasında yaklaşık 120 Şapka kullandı. Diğer askerler ve sıradan erkekler bu şapkayı omuzlarıyla aynı hizada olacak şekilde dik olarak takarlardı. Napolyon Bonapart ise tam tersi davranarak şapkasını omuzlarına paralel taktı. Bonaparte bu alışkanlığıyla diğer askerlerden farklıydı. Aslında savaşlar sırasında Bonaparte’ın nerede olduğunu anlamak mümkündü. Sadece savaşlarda değil, günlük yaşamında da şapkasını başından hiç ayırmayan Bonaparte, bu şapkayı takardı. kendisi ile özdeşleşti . Şu anda müzayedede satıldığı için geriye sadece 20 şapka kaldığı düşünülüyor.

atakumhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu