Teknoloji

Ana Kameralı Telefon: Huawei nova 11 Pro İncelemesi

Özellikle ülkemizde akıllı telefon sektörünün hakim isimlerinden biri olmaya devam eden Huawei, orta-üst segmentte yeni serisini piyasaya sürdü. nova 114 Temmuz 2023’te Türkiye’ye getirdi.

Biz de serinin orta modeliyiz. Huawei Nova 11Pro derinlemesine inceleme fırsatı bulduk. Telefon hakkında merak ettiğiniz her detayı bu içerikte bulabilirsiniz.

Huawei nova 11 Pro’yu tanıyalım:

İncelememize geçmeden önce Huawei nova 11 Pro’yu kağıt üzerinde özellikleriyle tanımakta fayda var. Orta-üst segmentin yeni oyuncusu, 6.78 inç boyutundaKavisli ekrana sahiptir.

Cihaz bu ekranda 2652 x 1200 piksel çözünürlüğe sahiptir ve 120 Hz’e kadar yenileme hızı teklifler. Bu fiyatlar artık cihazın rekabet ettiği segmentte standart hale geldi. Ekran yenileme hızı, cihazın kullanımına ve açık olan uygulamalara bağlı olarak otomatik olarak 30 Hz’e kadar düşebilir.

Cihazın gövde tasarımı bir önceki serinin izlerini taşımaya devam ediyor. Kıvrımlı kenarlar ve neredeyse yok olan ekran çerçevesi ile birlikte arka kamera aksamı pil şeklinde, her iki ön kamera da ekranın sağ üst köşesinde tek bir delikte olacak şekilde yer alıyor. eğer ekran Nihai düşme direncinin 10 katını sunarKunlun Glass tarafından korunmaktadır.

6.88 milimetre kalınlığa ve 1.59 milimetre çerçeveye sahip olan cihaz, gövdesinin altındaysa Qualcomm Aslanağzı 778G 4G yonga setini barındırır. Bu birim 8 GB RAM ve 256 GB depolama ile desteklenir.

Cihaz, AI akıllı zamanlama ile pil ömründe %10 iyileştirme, Touch Turbo ile dokunmalarda %5 azaltılmış gecikme ve GPU Turbo 3.0 ile cihaz sıcaklığında iyileştirme özelliklerine sahiptir. 1 santigrat derece düşüşvaatler

Tüm bunlara ek olarak Huawei, yeni anten teknolojisi ile anten aktarımının 2 dB, alımın ise 1,5 dB yumuşatıldığını belirtiyor. Bu iyileştirmeler, zayıf Wi-Fi sinyalini %80 artırırken, zayıf hücresel sinyali azaltır. %50 güçlendirilmişsöylendi.

Bu özellikleriyle Huawei nova 11 Pro, bir önceki nova 10 Pro’nun ‘biraz yükseltilmiş’ versiyonu olarak görülebilir. Ama durum özellikle kamera tarafındahiç öyle değil.

Yaptığımız değerlendirmeler ile kamera ve batarya özelliklerinden bahsedeceğiz.

Huawei nova 11 Pro bu donanımlarla bize neler sundu? İncelemeye geçelim:

Tasarlayın, hissedin ve sergileyin:

Telefonun yapısı ve tasarım özellikleri ile verdiği hissiyatı anlatarak başlayabiliriz. nova 11 Pro leke tutmazlık sunar’ nova Monogram Vegan Deri Tasarım ‘ teklifler. Bu tasarımda cihazın arkası küçük bir litchi deseni ile kaplanmıştır.

Bu arka kapağın verdiği his, Huawei’nin son yıllarda piyasaya sürdüğü cihazlara benziyor. Parmağınızda kolayca kayar. Bu değil Pürüzsüz bir his isteyenler , derin yapısı nedeniyle hayal kırıklığına uğrayabilir. Ancak bu aşamada cihazı kılıf ile kullanacağınızı yani arka tarafına pek dokunmayacağınızı da hatırlatalım.

Cihazın inceliği, telefonu elinize aldığınızda ilk hissettiğiniz şey oluyor. Telefonu kavramak ve kullanmak için parmaklarınızın kenarlarını zorlamanıza gerek yok. Başparmağınız ile her noktaya ulaşabilirsiniz.

Olumsuz bir nokta değil ama halen tartışılan bir konuyu belirtmekte fayda var. Cihaz 21:9 en boy oranına sahiptir. Bu oran orta-üst segmentte yaygınve artık insanların alışık olduğu bir oran olsa da hala beğenmeyenler var.

21:9 oranından dolayı cihazın bildirim çubuğunu başparmağınızla kolayca açamıyorsunuz, diğer parmaklarınız ile telefonu hızlandırmanız gerekiyor. Halihazırda orta-üst segment bir kullanıcıysanız bu sizi rahatsız etmeyecektir.

Ekran tarafına geçecek olursak bu noktada Huawei’nin başarısı bir kez daha görüyoruz. Cihaz, kağıt üzerinde sunduğu 429 ÜFE’yi tam olarak hissediyor. Bu parlak yaz günlerinde bile güneş altında ekrandaki içeriği rahatlıkla görebiliyoruz.

İçerikleri ekranda görebildiğimizi söyledik, peki bunlar ne kadar iyi? Huawei, segmentindeki birçok modelin aksine amiral gemisi P60 Pro ile tam çözünürlük teklifler. OLED paneliyle birleşen yüksek çözünürlük sayesinde, gözünüzü ekrana tutmadığınız sürece hiçbir piksel fark edilmiyor.

10.7 milyar renk bazında ekrandaki canlılık da oldukça yüksek. Üstelik bu canlılık ve OLED orta noktaya geldiğinde içerikleri izlemek büyük keyif veriyor. Ayrıca 21:9 oranlı filmler “olması gerektiği gibi”izleyebilirsin.

Tasarım noktasında bir diğer eksi nokta ise arka kamera kurulumunda yatıyor. Suram içerdiği mercekler sayesinde ince bir yapıya sahip değildir. Kısa sürede iPhone 13 Pro seviyesinde. Bu, ince bir kılıf taktığınızda bile cihazın bir dengesizlik yaşamasına neden olur. Bu artık doğal piyasada her telefonda standart olduğu için bu duruma alıştık.

Günlük işlerde performans ve verimlilik:

Huawei nova 11 Pro, Mayıs 2021’de duyurulan ve 2022’de yaygın olarak kullanılan Qualcomm Snapdragon 778G 4G yonga setine sahip. En son donanıma sahip olmak istiyorsanızSenin için olumsuz olabilir.

Ancak telefonlarımızla sonu zorlayan işlemler yapmadığımız da aşikar. Bizim gibi standart bir kullanıcının yaptığı maksimum işlem, sosyal medyada gezinmek, aynı anda müzik dinlemek, dizi/film izlemek ve oyun oynamaktır.

Qualcomm Snapdragon 778G 4G, uygulama mağazalarında mevcuttur her uygulamada ve oyunda fazlasıyla yeterli performans teklifler. Tabii ki özellikle güncel ve grafik olarak üst seviye oyunları en yüksek ayarlarda oynayamıyoruz. Ancak orta ayarlarda akıcı ve takılmayan bir deneyim sunuluyor.

Chipset geçmiş chipset olduğu için cihazın içindedir. Biraz daha yüksek kapasiteli bir RAM isteyebilirdik.Ancak 8 GB RAM hem şarj tüketimi hem de günlük kullanım için yeterli desteği sunuyor.

Geekbench 6 uygulamasında da bu kombinasyonun sonuçlarını net bir şekilde görebildik. Cihaz, tek çekirdek performans testinde ortalama 1000, çoklu çekirdek testinde ise 2400 puan aldı. Nova serisinin bir önceki muadil modeli olan 10 Pro’da bu rakamlar sırasıyla 870 – 2100 idi.

Uygulamalar ve arayüz:

Cihazı kullandığımız sürece uygulama geçişleri, uygulama içi, oyunlar ve AR filtreleri gibi kalemlerde takılma, donma sorunu yaşamadık. cihaz, çok akıcıkullanılmaya devam edildi.

Elbette güncel olmayan bir yonga setine sahip olmak, 3-4 yılda belirgin bir etkisi olabilir. Ancak akıllı telefon segmentinin oldukça durgunlaştığı bu günlerde bunun bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

Huawei nova 11 serisi, Huawei’nin kendi işletim sistemi HarmonyOS ile gelmiyor. Cihaz, Android 12 işletim sistemi ve EMUI 13 arayüzü ile işe yarıyor. ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımlar nedeniyle yeni bir Android sürümü yükseltilemiyor, Google hizmetleri cihaza yüklenmiyor.

Huawei’nin uygulama mağazası App Gallery, günümüzde en çok kullanılan uygulamaların neredeyse tamamına ev sahipliği yapmaktadır. Bu uygulamaların ortasında, günlük iş hayatında kritik rol oynayan bankacılık uygulamaları, e-Nabız ve e-Devlet gibi vatandaşlık uygulamaları, WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları ve Disney+ ve Spotify gibi yayın platformları.

Yani uygulama ve oyun anlamında Huawei telefonların sıkıntısı yok.

Öte yandan Google hizmetleri için tüm Huawei cihazlarında olduğu gibi Huawei nova 11 Pro’da da bunun için bir çözüm bulunuyor. App Gallery’den erişilebilir Gbox uygulaması ileGmail, Haritalar ve Google uygulaması dahil olmak üzere Google hizmetlerinin çoğu ve Uber ve Airbnb gibi daha birçok uygulama cihaza indirilebilir.

Kısacası bu uygulama sayesinde cihazı normal bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bir Android cihazdan farklı olarakkullanabilirsiniz.

Gbox nasıl kurulur?

 • Uygulama Galerisi’ne girin.
 • Herhangi bir Google uygulamasında arama yapın.
 • Gbox sitesine yönlendirilmek için sonuca basın.
 • Gbox’ı indirin, cihazınıza kurun, gerekli izinleri verin.
 • Google hesabınızda oturum açın.

Ayrıca Gbox ayarlarında ” KLON” seçeneği ile uygulamalardaki bildirim sorunları da ortadan kalkar.

Peki cihazın kendi işletim sistemi nasıl bir performans ve deneyim sunuyor? Huawei, uzun yıllardır geliştirdiği EMUI arayüzü ile deneyim anlamında şimdiden çok yol kat etti. EMUI 13 farklı değil.

Animasyonlar, uygulama ortası geçişler, resim içinde resim gibi özelliklerle eş zamanlı uygulama kullanımı ve cihazdaki birçok özellik sorunsuz çalışıyor. Ayrıca cihaz arayüzünde cihazın yeterli donanımı bulunabilir. Herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlar.

Farklı bir telefondan geçiş deneyimi:

İlk kez Huawei akıllı telefonlara geçiş yapacak bir kullanıcıysanız, yeni bir markaya geçme konusunda endişelenmenize gerek yok. Çünkü Huawei, ” Telefon Klonu” uygulaması ile ekstra bir depolama birimine ihtiyaç duymadan iOS veya Android telefonlardan Huawei telefonlara geçişi tamamlamanızı sağlar.

Uygulama ile kullandığınız telefondaki fotoğraflarınız, belgeleriniz ve mesajlarınızın yanı sıra arama geçmişi ve daha birçok değerli bilgi doğrudan Huawei telefona aktarılabiliyor. Uygulamayı her iki telefona da yükledikten sonra hangilerinin yedekleneceğini seçiyorsunuz, size sadece aktarımın gerçekleşmesi için kısa bir süre beklemeniz kalıyor.

Huawei telefon kullanıcısıysanız ve nova 11 Pro’yu seviyorsanız yeni bir Huawei telefona geçiş yapıyorsanız Bu geçiş süreci çok daha kolaydır. Mevcut cihazınızdaki tüm bilgileri Huawei Portable Cloud’a yedekledikten sonra doğrudan yeni telefonunuza geçiş yapabilirsiniz.

Elbette bu yedekleme işlemi için cihaz geçişini beklemeye gerek yok. Cihazı kullandığınız sürece fotoğraflarınızı ve tüm verilerinizi sistematik bir şekilde günlük olarak yedekleyebilirsiniz.

Kamera performansı:

Gelelim günümüzün en değerli akıllı telefon değerlendirme kriteri olan kameralara. Arkada Huawei nova 11 Pro 50 MP Ultra Vision (f/1.9) ana kamera ve 8 MP ultra geniş makro kameradan (f/2.2) oluşurBir heyetim var.

Ancak delegasyonum burada bitmiyor. Kamera kurulumuna bir lazer odak sensörü ve 10 kanallı bir renk sıcaklığı sensörü eşlik ediyor. Sıfır gecikmeli deklanşöre sahip lazer odak sensörü, özellikle hareketli anları çekerken yardımımıza koşar.

Telefonun en şaşırtıcı ve öne çıkan yönü ise delikli ekran üzerindeki set. Pil formunda Suram, 60 MP ultra portre çift ana kamera, 60 MP ultra geniş otomatik odaklı ön kamera ve 8 MP yakın çekim portre ön kameraev sahipleri.

Bu kameralar bize ne sunuyor?

Arka kamera kurulumu:

Huawei nova 11 Pro ile yaptığımız çekimlerde aynı segmentteki cihazların çoğundan daha iyi sonuçlar aldığımızı net bir şekilde söyleyebiliriz. Gündüz doğal ışık altında çektiğimiz fotoğraflarda özellikle bu segmentte gördük. Abartılı sertlik sorunu da kesinlikle yoktur.

50 MP Ultra Vision kamera, fotoğraflarda gerçek hayata yakın aydınlık ve karanlık alanların sabitliğini koruyor ve çekim sonrasında yazılım tarafından uygulanan filtre ile renkler çok daha canlı hale getiriliyor. Ancak ana kameranın bu segment için en şaşırtıcı yanı ise; düşük ışık ve gece çekimleri.

Ana kamera, ister düşük ışıkta ister gece olsun, yakalayabildiği her ışığı yakaladı ve gece çekimlerinde, özellikle bu segmentte sıklıkla karşılaştığımız sertleşme ve gürültü sorunlarını bize göstermedi. Tüm fotoğraflar net ve neredeyse amiral gemisi seviyesisunulan görseller

Video çekimleri de farklı değildi. Ancak düşük ışıklı görüntülerde, aydınlatıcı karanlık ortamlarda bir tık geride kalıyordu. Düşük ışıklı alanlar net bir şekilde ve doğal bir sertlik seviyesinde sunuldu.

Ön kameralar:

Huawei nova 11 Pro’nun adından söz ettirecek en değerli kısım ise ön kameralar. Cihazın ana kamerası da aslında burada yer alıyor. 60 MP ile 50 MP arasında ortadaki fark da gözle görünür bir biçimde ortaya çıkıyor.

Fotoğrafların kalitesini belirleyen en değerli faktör tabii ki MP değil. Asıl başarı merceğe giren ışığın nasıl işlendiği bilinmiyor. Bu noktada, her iki 60 MP kamera da çok iyi iş çıkardı. Bazı noktalarda ana kameranın önünde bile.Bu noktalardan biri de doğal olarak bir nesne/kişi çekimleriydi.

Ön kamera ile çektiğimiz görüntüler de bizi hayal kırıklığına uğratmadı. Ancak ön kamera için tek olumsuzluk, el hareketlerinizin ve genel titremenizin arka kameralara göre kameraya daha fazla yansımasıydı. Yine de bir gimball veya sabit bir stand yardımıyla bu kameralar özellikle içerik oluşturucuların imdadına yetişebilir.

Detaylı kamera çekimlerimiz için yazımızın başındaki görselimize göz atmayı unutmayın.

Peki ya tüm bu olasılıkları destekleyen batarya?

Huawei nova 11 Pro, şirketin üstün hızlı şarj teknolojisine ev sahipliği yapıyor. 4.500 mAh pilOrtada bir kamera açıp çok uzun çekimler yapmadığınızda, sosyal medyada gezinirken kolayca bir gün geçirmenizi sağlar.

Telefonun yoğun bir kullanıcısıysanız, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Cihaz, 100 W SuperCharge Turbo boost ile 20 dakikada %100 şarj seviyesine ulaşmanızı sağlar. Bu özelliği direkt olarak deneyimleme fırsatı bulduk. Ağır testler yaptığımız inceleme sürecinde dakikalar içinde tam şarja ulaştık.

Son cevabı verelim: Huawei nova 11 Pro kimler için uygundur? Artıları ve eksileri nelerdir?

Artıları:

 • Şık ve ince tasarım
 • Kaliteli, canlı ve parlak ekran
 • Mobil oyunları orta-yüksek ayarlarda sorunsuz oynuyorsunuz.
 • Segmentine göre üstün kamera performansı
 • 100 Watt hızlı şarj ünitesi ile kısa sürede bir gün yetecek şarj seviyesine ulaşma

Eksileri:

 • Yerleşik Google hizmeti yok
 • 5G temas takviyesi sunmuyor (2024 yılında 5G’nin Türkiye geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor)
 • Suya veya toza karşı direnç sunmaz

Kimler için uygundur?

 • Akıllı telefonlara çok para harcamadan gereğinden fazla performans arayanlar
 • Cep telefonuyla çektiği fotoğrafları sosyal medyada kolayca paylaşmak isteyenler
 • Yoğun kullanım senaryolarında şarj sorunu yaşamak istemeyenler
 • Huawei ekosistemine girmek isteyenler veya bu ekosistemden çıkmak istemeyenler

Huawei nova 11 Pro teknik özellikleri:

Ekran 6,78 inç, OLED, 2652 x 1200 piksel, 30-120 Hz yenileme hızı, HDR
İşlemci Qualcomm Aslanağzı 778G 4G
Veri deposu 8 GB
Depolamak 256 GB
Ön kamera 60MP ultra geniş açılı kamera + 8MP yakın çekim portre kamerası
arka kamera 50 MP Ultra Vision kamera + 8 MP makro kamera
Pil 4.500 mAh (100W hızlı şarj desteği)
işletim sistemi EMUI 13

Huawei Nova 11 Pro fiyatı:

256 GB depolama seçeneğiyle Huawei nova 11 Pro 27.999 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabilir. Kısa bir süre için bu fiyat 24.999 TL’ye düştü.

Huawei nova 11 Pro, kutusundan 100 W hızlı şarj adaptörü, USB-A – USB-C şarj kablosu, şeffaf silikon kılıf ve belgelerle çıkıyor. Huawei nova 11 Pro’ya göz atmak ve satın almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

#ortaklık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler