Ekonomi

Yatay İşlem Gören Altının Gram Fiyatı

Güne yatay bir seyirle başlayan altının gram fiyatı, süreci 1.678 lira seviyesinde görüyor.

Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak altının gram fiyatı da günü bir önceki kapanışın yüzde 0,3 altında 1.680 liradan tamamladı.

Güne yatay bir seyirle başlayan altının gram fiyatı, 10,35 prestijiyle önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1.678 lirada süreci görüyor. Bire bir dakikada çeyrek altın 2 bin 760 liradan, Cumhuriyet altını 11 bin 130 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu sıralar yüzde 0,2 düşüşle 1.932 dolardan işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki dönemde para politikasına ilişkin belirsizliklerin ve resesyon olasılığının öne çıkmaya başlamasıyla küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in büyük olasılıkla politika faizini değiştirmeyeceği öngörülürken, Perşembe günü ülkede açıklanacak enflasyon bilgisinin söz konusu fiyatlamalardaki oynaklığı artırabileceği belirtiliyor.

Bu hafta ABD’de gerçekleşecek yaklaşık 103 milyar dolarlık tahvil ihracı da yatırımcıların ilgi odağında.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bugün 42 milyar dolarlık 3 yıllık tahvil, yarın 38 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil ve Perşembe günü 23 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil ihraç etmesi bekleniyor.

Analistler, ihalelerdeki talebin piyasa beklentilerine ilişkin değerli mesajlar verebileceğini belirterek, 30 yıllık tahvil ihracında oluşacak faiz oranları ile getiri eğrisindeki son durumun yakından takip edileceğini belirtti.

Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin geçeceğini, yurt dışında ise ABD’de dış ticaret istikrarı ve toptan stok verilerinin takip edileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu